Dünya Engelliler Günü Etkinliğinde Özel İnsanlarla Bir Araya Geldik.

Datça Belediyesi’nin geleneksel olarak her yıl  3 aralık Dünya Engelliler Günü’nde yapmış olduğu ”  Engelliler Günü Buluşması ve Yemeği ” bu yıl 4 aralık pazartesi günü Adaburnu Gölmar Otel’de yapıldı.  Datça’da yaşayan engelliler, aileleri ve yakınları ile birlikte belediyenin temin ettiği araçlarla evlerinden alınarak etkinliğe katıldılar.

datça'da engelliler günü yemeği

Saat 12.00 ye doğru temin edilen araçlarla gelmeye başlayan davetlileri Engelim Olmayın Derneği Başkanı Dilek Dündar, Başkan Yar. Ömer Hakan Babacan, Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, Başkan Yardımcısı İnci Bilgin, Kent Konseyi Başkanı Hayriye Balkan,  Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürü Özlem Caner, Belediye çalışanları otelin kapısında karşıladılar.

Etkinliğe protokol üyeleri de katıldı, fotoğrafta Datça Kaymakamı Vehbi Bakır karşılanırken görülüyor. Garnizon komutanı Erdim Fahri Zeren, Emniyet Müdürü Erman Akkaya, Jandarma Komutanı Samet Ordu, Milli Eğitim Temsilcileri  özel insanların yanında olmanın mutluluğunu yaşadılar.

Bu güzel günü organize eden, büyük fedakarlıklarla çalışan birçok kişi vardı. Özlem Caner, Suna Sönmez, Fatma İyidoğan, Dilek Dündar, Ahmet Tuna, Ömer Hakan Babacan, Gülkadın Kocadurmuş bunlardan. Engelli kardeşlerimizi mutlu görmekten büyük haz duyan insanlar.

Etkinliğin Sunuculuğunu özel arkadaşlarımızdan İlker Tuna ve Hatice Konak yaptı. Toplumun engelliler konusunda dikkatini çekebilmek ve daha duyarlı olmalarını sağlamak için bu etkinliği düzenlediklerini belirten sunucu arkadaşlarımız bu özel günde tüm anne, babalara ve yetkililere seslendiler. ” Engelli olmak bizlerin tercihi değildir. Bu gün benim başıma gelen yarın sizin başınıza gelebilir. Bunun için yapmamız gereken tüm engel gruplarının rahatça yaşamalarını sağlamak için bir sistem kurmaktır. Bu sistemi kurma görevi anne babalarda, kamu kurum ve kuruluşlarındadır. Sevgili anneler, babalar sizler de her anne baba gibi bu güne kadar çocuklarınızı sevgiyle ilgiyle büyüttünüz ve büyütmeye devam ediyorsunuz. Sizi diğer anne babalardan farklı kılan bir özellik var ki o da özel çocuklara sahip olmanızdır. Bu farklılık, düşünüldüğünde çok zor ama bir o kadar da güzel bir duygudur. Engelleri aşmak önce aileden başlar. Çocuklarınıza vereceğiniz sevgi ilgi ve şefkatle tüm engelleri ortadan kaldıramasanız bile bunu en aza indirmek mümkündür.

Çocuklarınıza her fırsatta onları ne kadar çok sevdiğinizi, değer verdiğinizi, sizin için ne kadar önemli olduklarını hissettirin. Onların duygu düşünce ve
isteklerine saygı duyun. Duyamasa, konuşamasa, göremese, ne söylediğinizi anlayamasa da onlarla sürekli iletişim halinde olun. Onların en ufak güzel bir hareketini gördüğünüzde takdir edin. Çocuklarınızı eve kapatmayın, dış dünyayla iç içe büyütün,  uygun eğitimlere ve aktivitelere katılmalarını sağlayın. Böylelikle engelli bireylerin sık sık yaşadığı içe kapanma, işe yaramama, yetersizlik ve güvensizlik duygusu, endişe, ümitsizlik, etkinliklere katılmama, çekingenlik, yalnız kalma isteğinden ve uyum sağlayamama sorunlarından arınmış olacaklardır. Günlük hayatta karşılaştığımız zorlukları en aza indirip, içimizde yatan yaşama sevincini ve yeteneklerimizi ortaya çıkarmamızı sağlarsanız biz de mutlu oluruz. ” dediler.

Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar  bu etkinlikte katkısı olanlara ve bugün burada özel insanlarla birlikte olan herkese teşekkür ederek başladığı konuşmasında özetle ” Belediye olarak Datça’da yaşayan herkese birlikte, mutlu yaşamanın, yaşatmanın mücadelesini vermeliyiz. Yaptığımız hizmetlerle toplumun barış, kardeşlik içinde birlikte yaşamasını sağlamak zorundayız. Her zaman için engellilerin yanında olduğumuzu, sorunlarıyla yakından ilgilendiğimizi belirtmek isterim. Aslında herkesin bir engelli adayı olduğunu unutmamak gerekir, asıl engelli olan bunun farkındalığına varamayan insandır. ” dedi.

Datça Kaymakamı Vehbi Bakır bu etkinliği düzenlemekte katkısı olanlara teşekkür ederek başladığı konuşmasında özetle ; ” Asıl teşekkürü  çocukları ve yakınları ile bugün burada olan ailelere ve özel arkadaşlarıma sunmak istiyorum. Onlara nice sağlıklı güzel günler diliyorum. Son yıllarda gerek hükümetimiz, gerekse yerel yönetimler bu konuda daha önceki yıllara göre daha kapsamlı çalışmalarda bulunsalar da her yıl yeni ihtiyaçlar ortaya çıkmakta. Bizim yapacağımız elimizdeki imkanları en iyi şekilde değerlendirip en önemli ihtiyaçlarımızdan başlayarak bu ihtiyaçları karşılamaya çalışmaktır. Bize bahşedilen güzelliklerin kadrini, kıymetini bilmek onların yanında olmak bizim insani görevimizdir, onların ihtiyacı değil. Biz bu görevimizin farkında olmalıyız ki onlar daha güvenli, mutlu bir şekilde yaşasınlar. Ailelerine, kendilerine sağlık ve mtluluklar diliyorum ” dedi.

Özel arkadaşlarımızdan Ozan Muratdağ ve Mehmet Cilesun şiir okudular.

Engelim Olmayın Derneği Başkanı Dilek Dündar Büyükşehir Belediyesi’nin Datçamıza sunmuş olduğu hizmetlerden söz etti. Buna göre birkaç arabanın dışında bütün arabalar rampalı olmuş durumda. Tüm bedensel engelliler, yaşlılar, yürüme zorluğu olanlar bu arabalara binebilirler. Kötü durumda olanlar için hasta nakil aracı ve rampalı bir minübüs hizmette.

Engelim Olmayın Derneği Başkan Yar. Ömer Hakan Babacan soru ve sorunları olanlara söz vermek istediğini belirtti. Söz alan bir engelli  arkadaş ” Başkanımdan iş istiyorum, çalışmak istiyorum ” deyince  bu isteğe cevap vermek üzere Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar söz aldı. Gürsel Uçar Datça Belediyesi olarak iki engelli vatandaşa iş imkanı verebildiklerini belirterek böyle duyumlarla karşılaşıp imkanlarının olmamasından dolayı üzüldüğünü söyledi. Yine de belediyenin girişimleri ile Reşadiye ve Betçe’de engelli vatandaşlarımızı yapabilecekleri türden işlere yerleştirdiklerini belirterek bu arkadaşa da en kısa zamanda böyle bir iş sözü verdi.

Sayfalar: 1 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir