Emecik Gavur Deresinden Aktur'a Doğa Yürüyüşü

                 
 

Ana Sayfa

 
 

 

 

 

 

 

 

 

31 Ekim 2010 pazar günü Datça belediyesi önünde saat 8.00 de arkadaşlarla buluştuk. Daha önce de değinmiştim , hava müsait olduğu zaman bu arkadaşlar her pazar yürüyorlar , buluşma yeri Datça Belediye Binasının önü, kendinine güveniyorsa herkes katılabilir. Bu kez Emecik köyünü geçtikten sonra çoban çeşmesine gelmeden önceki yola saptık , bu yol " gavur deresi " imiş, ben de ilk kez geliyorum.

Ormanın her tarafında bolca bu çiçeklerden vardı , arkadaşlardan bazıları sıklemen dedi , ilk kez rastladım.

Daha yolculuğumuzun başında beni heyacanlandıran bu yapı oldu , ben de buraya çoktandır gelmek istiyordum benim için iyi bir sürpriz oldu , ama bir daha geleceğim . Arkadaşlar hızla yürüyüp geçiyorlar , rica ettim de beni beklediler ben de bu tarihi su değirmeninin fotoğrafını çektim. Aslında bana göre bu yürüyüşlerde çevremizdeki mimari, tarihi eserleri , doğayı incelemek de işin bir parçası olmalı.

"Datça'daki tarihi eserler" sayfamda Datça'daki su değirmenlerini topluyorum, bu değirmenleri ( bir tane daha olacak) duymuştum ama buraya gelme fırsatım olmamıştı .Çoğu birbirine benziyor , deredeki su dik oluğa geliyor geliyor , bu oluk ne kadar yüksek olursa o kadar kuvvetle çarkı döndürüyor. Fotoğrafta değirmenin içindeki ocak ve suyun değirmen dışına çıktığı kısım görülüyor.

 

Deredeki su meyil verilerek bu yatay oluğa çıkarılıyor , huni şeklindeki dik oluktan aşağı doğru basınçlı bir şekilde akıyor.

Aslında bu yapılar restore edilerek Datça turizmine kazandırılabilinir , yabancı bir ülkede olsa böyle yokoluşunu izlerler mi?

Benimle birlikte yapıya ilgi duyan Roger oldu , (rojır) diye sesleniyoruz umarım yanlış yazmamışımdır , kendisi Hollanda'lı Datça'da yaşıyor, bu gezilere çoğu kez katılıyor.

Ormanın içinden geçerek deniz kıyısına geldik , hava çok güzeldi , görüntüler de öyle. Benim bu gezilere katılmamın nedeni ; üzerinde yaşadığım toprakları değişik açılardan tanıtmak , yok olmakta olan değerleri gözler önüne sermek.Bunu ne kadar başarabilirsem o gezi beni o kadar heyacanlandırıyor, huzur duyuyorum. Tabii bu gezilerde arkadaşlarınla paylaştığın bir çok şey de yürüyüşün diğer güzel yanı.

Buralarda yollar toprak ama çok düzgün , geçen yıllarda burada yaşanan yangının izleri silinmiş değil.

Birden yolun orman tarafında böyle bir yapı gördüm , Yine bu yapıyı Roger ve ben merak ederek yanına gittik. İleride ne olduğunu Emecikli arkadaşlardan öğreneceğim. Yüksek duvarlarla çevrili depo gibi bir şey.

SAYFANIN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ