www.datcadetay.com

Murdala'dan Knidos'a doğa yürüyüşü 1

             
 

 
 


 

Muzaffer Özgen-Datça

ressam48@gmail.com
  Paylaş

 

 

 

 

Free web page counter

 

 

Badem çiçekleri

19 Şubat tarihinde Zirve dağcılık ve Doğa sporları külübü Marmaris Şubesinden arkadaşlar doğa yürüyüşü için Cumalı köyüne geleceklerdi, ben de onlarla buluşmak üzere Cumalı köyüne doğru yola çıktım.

Yaka köyü

Yaka köyünde manzaraya daha fazla dayanamadım, arabamdan inerek fotoğraflar çektim.

Çiçeklenmiş bademler

Datça bu günlerde gelinliğini giydi, her yer beyaz , pembe çiçeklerle kaplı, bunlara bir de papatyalar katıldı.

Yürüyüşçüler

Yürüyüş Mersincik Murdala ayrımından başlayacakmış, Cumalı köyü girişinde arabamı yol kenarına parkederek arkadaşlarımın minübüslerine bindik. Bu arabalar kendilerini Knidos'tan alacaklardı.

Murdala Knidos Yürüyüşü

Murdala Mersincik yol ayrımında arabalardan inildi, rehber arkadaşlardan birisi kuralları hatırlatan yazılı metni okudu.Bildiğim kadarıyla Zirve Dağcılık Marmaris şubesinden arkadaşlar yıl içinde bu gezilerin programını hazırlayıp genel merkezlerine sunuyorlar, bu yılki gezi programlarının yer aldığı broşürü İnci hanım bana da vermişti.

Yürüyüş Molası

gezi yapılacak yere önceden keşif için bir ekip geliyor, gezi tarihinde çok anormal iklim koşulları olmadıktan sonra gezilerini gerçekleştiriyorlar.Keşif için gelen arkadaşlarla bir irtibatımız olmadı , güzergahı ben de merak ediyordum.

Yürüyüş yolu

Bu bölgelerde nereye giderseniz gidin kıyıya doğru bir iniş var, yemyeşil dağların arasından yürüyoruz.Komşumuz Deniz Nizam ve Sedat Kaya arkadaşlarla bu yürüyüşe katıldık. Daha önceden Zirve dağcılıktan arkadaşların facebook sayfalarından gezi hakkında bilgi sahibi olmuştum ,18 km lik bir parkurda yürüyecektik. Buraların doğal yapısını bildiğim için kolay bir yürüyüş olmayacağını tahmin ediyordum.

Murdala yolu

 

Murdala parkuru

Murdala koyuna doğru yürürken ben yine en arkalardayım, parkurun uzunluğu sebebiyle arkadaşların yürüyüşleri bana göre hızlı.Bazen durup fotoğraf çekecek fırsatı bulamadım desem yeridir, biraz oyalanınca aramızdaki mesafe açılıyor.

Murdaladan Ege

Bir kaç gündür rüzgarlı soğuk bir hava vardı, ama bugün hava yürüyüş için çok uygun.İnternetten baktığıma göre de rüzgarsız bir hava olacaktı. Yürüyüşümüz yarımadanın kuzeye bakan kısımlarında olacağı için rüzgar olayı benim için önemliydi.Biz kendi aramızda yürüyüş yaparken hava şartlarına göre yarımadanın iklim açısından uygun yerlerini geziyoruz.

Dağdan iniş

Bir nehir gibi kıvrılarak giden bir yol bu

Yukarıdan Murdala koyu

Murdala koyu göründü, ben buraya şimdiye dek gelmedim.Fotoğraflarını denizden çekmiştim, nedenini daha sonra açıklayacağım.

SAYFANIN DEVAMINext page

 

Resim ve metinler izinsiz ve www.datcadetay.com Adresi belirtilmeden kullanılamaz.Web sitenizde paylaşmak için sadece linkini veriniz.

Copyright © 2009-2011, DatçaDetay.com