Emecik Dağlarında Doğa Yürüyüşü 1

             
 

 

 
 


 

  Paylaş

 

 

 

 

 

 

 

29 Nisan Pazar Günü , Ahmet Temizel ve arkadaşları ile yürümek üzere buluştuk, onlar her pazar saat 8.00 de belediye binasının önünde buluşup yarımada'da bir yere giderler. Ben her zaman onlara katılamıyorum , çünkü tempolarına ayak uydurmam zor oluyor. Amacım bir yeri incelemek , araştırmak olduğu için bazı yerlerde zaman geçirmem gerekiyor. Bir önceki hafta birlikte Karaköy'den Mersincik'e gitmiştik , bu kez yürüyüşümüze Emecik köyünün ilk kurulduğu Balcılar dağından başlıyoruz.  

Daha önce de öğrencim Veli Zeybek'le gelip bu sokakları gezmiştim , çiçek deyip geçmeyin bulunduğu yeri ne kadar değiştiriyor.  

Eskiden yerleşimler çoğu kez bu şekilde dağların yamaçlarında olurlardı , düz kısımlar ekilip biçildiği için değerliydi . Diğer yandan korunma amaçlı da olabilir. Şimdi köye su ovadan pompalanıyor , daha önceleri aşağı kısımlardaki kuyulardan eşeklerle taşırlarmış.  

Ben geçmişe ait izlerin hala silinmediği yerleri seviyorum , hem o günler hakkında hayalimde bir şeyler canlanıyor hem de günümüz yapılarına göre daha estetik buluyorum.  

Emecik dağına daha önce tırmanmıştık , bugün nereye gideceğimizi tam olarak bilmiyorum , başkalarının da bildiğini sanmıyorum . Herşey Ahmet arkadaşımızın nereye yöneleceğine bağlı.  

Aslında bu köy turizm açısından çok güzel bir yer ama değerlendiren yok.  

Gezdiğim bir çok Datça köyü aynı durumda , ellerindeki zenginliğin farkında değiller ve bunları turizme kanalize edemiyorlar.  

Bir ressamın fırçasından çıkmış tablo gibi , fotoğraftaki teyzenin daha önceki gelişimde fotoğrafını çekmiştim , beni tanıdı. Bu insanlara rehberlik edecek , yönlendirecek kişiler ve projeler olması lazım . Sonuçta maddi imkansızlıklarlar bu eski dokuyu yok ediyor.  

 

Eski sokaklarda bir ışık, terkedilmiş evler yaşam sevinciyle gülümsemekte 

 

Toprak damlı evlerden geriye kalanlar  

SAYFANIN DEVAMI

 

 
Resim ve metinler izinsiz ve www.datcadetay.com Adresi belirtilmeden kullanılamaz.Web sitenizde paylaşmak için sadece linkini veriniz.

Copyright © 2009-2011, DatçaDetay.