Datça Karaköy'den Mersincik'e doğa yürüyüşü

             
 

 
 


 

Muzaffer Özgen-Datça

ressam48@gmail.com
  Paylaş

 

 

 

 

 

 

22 Nisan Pazar günü erkenden kalktım , uzun zamandır planladığım Datça'daki çobanlarla ilgili yapacağım çalışmam için buluşma yerine gittim.Tam dağlara doğru yola çıkıyorduk ki Ahmet Soydan arkadaşımdan bir telofon geldi "Biz Mersincik'e gidiyoruz , limanda seni bekliyoruz hemen gel"diye. Dururmuyum , bir yıldır uykularıma giren bir yürüyüş yolunda yürünecek. Arkadaşlardan izin alarak Karaköy limanında soluğu aldım. Başarırsak bu yolu tamamlayabilen ilk yürüyüşçüler olacağız , daha önce arkadaşlar bu parkurda yarı yola kadar gelebildiler.

datça karaköy arazilerinde yürüyüş

Bir kısım arkadaşlar Ahmet Temizel arkadaşın pikabıyla Yelimlik denen mevkiye gittiler , o yola normal bir arabayı sokmak çok zor. Keskin taşlı bir yol , biz de geride kalan arkadaşlarımızla oraya kıyıdan yürüyerek gideceğiz. Bayağı bir mesafe var , asıl yürüyüş Yelimlik'ten sonra başlayacak.

Güzel bir yürüyüş havası , ben bu yürüyüşe" büyük yürüyüş " başlığını kullanacağım. Sekiz saat daha önce de yürüdük ama el değmemiş bir doğanın içinde , Kocadağı izleyerek gitmek bambaşka. Datça bundan sonra doğa yürüyüşçülerinin uğrak yeri olacak ama bunu turizm olarak deeğerlendirmek önemli.

karaköy limanının uzaktan görünüşü

Karaköy limanı tarafı ,

ümit kırcalı doğa yürüyüşünde

Facebook arkadaşım Ümit Kırcalı ile de burada tanışmış oldum. Ümit hanım bu kış Ankara'da oldukça soğuk havaları yaşadı. Şimdi Cennet gibi bir mekanda ,

karaköy kıyıları

Kıyıyı takip ederek gidiyoruz , Datça Detay sayfalarını yapmaya başladıktan bu yana Yarımada'da basmadık yer bırakmadım diyebilirim. Bazen bir kaç arkadaşımla, Ahmet Temizel ve arkadaşlarıyla, son olarak da Sedat Kaya arkadaşımla ayak basılmamış bir çok yere gittim. Bu parkurları doğa gezilerini yaygınlaştırmak için sayfalarımda paylaştım. Son zamanlarda doğa yürüyüşçülerinin arttığını görmek sevindirici.

Manzarayı seyretmekten yürüyemiyoruz. Diğer arkadaşlar arabayla Yelimlik'e çoktan vardılar bizi bekliyorlar ama bizimki tam bir Karaköy Mersincik yürüyüşü olacak.

Bazı kısımlarda yol bir insanın geçebileceği kadar , aşağısı uçurum

datça doğa yüeüyüşleri

 

Yelimlik'ten sonraki yürüyüşümüz buna benzer patika yollarda geçecek ,

patika yollarda doğa yürüyüşü

 

 

SAYFANIN DEVAMI

 

Resim ve metinler izinsiz ve www.datcadetay.com Adresi belirtilmeden kullanılamaz.Web sitenizde paylaşmak için sadece linkini veriniz.

Copyright © 2009-2011, DatçaDetay.