Ağustos'ta Knidos Akademi 1

             
 

 

 
Ana Sayfa


 

 

 

 

 

 

 

knidos akademi girişi

5 Ağustos Pazar günü Yakaköy'deki Knidos Akademi'ye gittim. 1 Ağustos'ta Knidos Akademi'de sergilenmeye başlanan Ara Güler'in fotoğraf sergisinin açılışına Datça'da olmadığım için katılamadım, hem sergiyi gezmek hem de Akademideki çalışmaları görmekti niyetim. Uluslararası Knidos Kültür ve Sanat akademisi ile ilgili şimdiye kadar bir çok sayfam oldu. Bu gidişimde oldukça değişik bir Knidos Akademi gördüm. Bir yanda çalışan sanatçılar, diğer yanda sergilenen eserler , yeşillikler içinde oturup dinleniyorsunuz. Özgürce gezip dolaşıyorsunuz, sanatçıları izleyebiliyorsunuz. Datça'ya gelip de Knidos Akademi'ye uğramadan gitmeyin derim, özellikle Yakaköy'den geçiyorsanız mutlaka uğrayın diyorum. Knidos ve Palamutbükü tarafına gidenler buradan geçiyorlar. Bildiğim kadarıyla ülkemizde böyle başka bir yer yok.

 

knidos akademi çay bahçesi

Bir şeyler içip dinlenebileceğiniz açık hava müzesi burası, tüm eserler Akademideki çalışmaların ürünü. Broşüründe yapılan açıklamada UKKSA " Uluslararası Knidos Kültür sanat Akademisi" Türkiye kültür ve plastik sanatlar ortamının ihtiyacından doğmuş bir zorunluluktur deniliyor. Sanatçıların doğal ortamlarda kendileriyle başbaşa kalacakları, çalışmalarına yoğunlaşabilecekleri mekan arayışından böyle bir yer seçilmiş. Şimdiye dek buraya bir çok sanatçı geldi , Akademiye her gelişimde bazıları ile tanışma fırsatım oldu. Hepsi yarımadaya, insanlarına hayran olduklarını belittiler, bir çoğu inşallah biz de bir gün buraya geliriz dediler. Bazıları tekrar tekrar gelerek burada eserler ortaya çıkarıyorlar. Nasıl bir yerde yaşadığımızın hala farkında olmayan bir çok kişi var aramızda, inanılmaz güzelliklerin içinde yaşarken bizlere imrenerek bakan öyle çok insan var ki!

knidos akademi heykel

Güneş ışığının durumuna göre Günün her saatinde bu heykeller farklı güzelliklerde görünüyorlar. Fotoğraf çekmeyi sevenler için de burada çok güzel görüntüler var. Knidos Akademi 11 dönüm arazi içinde 1500 m2 kapalı alana sahip, eski ilkokul binası restore edilerek oluşturulmuş. Misafirhaneleri, atölyeleri, kütüphanesi, sergileme salonu bulunan sivil bir Akademi. Ulusal ve uluslararası sanatçılar burada bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunuyorlar, sıcak bir ortamda doğa ile iç içe çalışıyorlar. Akademi katılımcılara belge ve diploma vermiyor ama buradaki etkinliklere katılan sanatçılar için ulusal ve uluslararası referans özelliği taşıyor.

ibrahim çiftçioğlu

İlk önce Datça Karaköy'de atölyesi bulunan ressam İbrahim Çiftçioğlu'nun yanına uğruyorum, etrafı toplamakla meşguldü. Bu Akademide onun da emekleri çok.

akademide boya ve fırçalar

Çevrede her taraf boya, fırça ile dolu.

ibrehim çiftçioğlu resim çalışması yaparken

17 temmuz'da başlayan Knidos Akademi resim çalıştayına bir çok sanatçı katılmış. Prof.Dr Adem Genç, Prof.Dr Hüsamettin Koçan, ekrem Kahraman, Mustafa altıntaş, Erkan Özdilek, Habip Aydoğdu, İbrahim Çiftçioğlu bunlardan. Çankırı üniversitesinden gelen sanatçılara resim ve heykel çalışmalarında bulunmuşlar, çalışmalarını bitirip bir gün önce gitmişler. Daha sonra orta kuşak sanatçılardan Saim erkan, Selahattin aydın, özgür Yener, Altan Çelen de çalışmalara katılmışlar. Çalışmalarını bitiren sanatçılar giderken bir yandan da yenileri gelmeye devam ediyor.

ibrahim çiftçioğlu'nun çalışmaları

İbrahim Çiftçioğlu yapacağı üç tuali yan yana koyacakmış, 4,5 m lik bir uzunluk ediyor.

badem tatlısı

Bir ara bir bayan arkadaş masamıza böyle bir şey getirdi ama nasıl yapıldığını soramadım, arkadaşlar çok beğendi. Bademden yapılmış olması ilgimi çekti, badem artık bir çok yerde değişik şekillerde karşımıza çıkıyor .

UKKSA girişi

Heykellerin arasından geçerek sergi alanına doğru gidiyorum.

akademide sergilenen çalışmalar

Her şey çok güzel.

SAYFANIN DEVAMI

 

Resim ve metinler izinsiz ve www.datcadetay.com Adresi belirtilmeden kullanılamaz.Web sitenizde paylaşmak için sadece linkini veriniz.

Copyright © 2009-2011, DatçaDetay.com