süslü kadınlar bisikletleri ile

Datçalı Süslü Kadınlar ” Egzoz Kokusuna Karşın Parfüm Kokusu ” dediler.

 

süslü kadınlar

24 Eylül Pazar Günü Cumhuriyet Meydanı’nında renkli görüntüler vardı. Bisikletli kadınlar ” Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” etkinliği çerçevesinde rengarenk kıyafetleri ve süslenmiş bisikletleri ile Cumhuriyet meydanında bir araya geldiler. Basın açıklamasının ardından pedallara basarak Uşaklılar kooperatifine doğru yol aldılar. Cumhuriyet Meydanı’ndaki etkinlikte bisikleti olmayan ama onları canı gönülden destekleyen birçok kadın da şık kıyafetleri ile oradaydı. İzmir’de Sema Gür’ün girişimleriyle bisiklete binen kadınlarca başlatılan ” Süslü Kadınlar Bisiklet Turu ” bu yıl 5. kez yaşama geçirilirken, Datça’da geçen yıl Ümit Kırcalı ve arkadaşlarınca ilk kez yapılan etkinlik bu yıl 2. kez yapılmış oldu. Geçen yıla göre baktığımda bu yıl katılım oldukça fazlaydı, gelecek yıllarda bisikletli kadınların daha da artacağına kuşku yok. Arkadaşlarımızın basın açıklamasında değindikleri gibi bisiklet yoğun kent trafiğine bir soluk kazandırabilir ama ne yazık ki hala bu konunun önemi yetkililerce anlaşılmış görünmemektedir. Buna örnek olarak daha yeni yapılan Datça’ya giriş yolunda yol kadar geniş kaldırımlara yer verilirken bisiklet yolu yapılmadı. Ne yazık ki yolla ilgili daha pek çok şikayet yer aldı, kulak veren olmadı, bildikleri gibi yaptılar. O anlarda gereken ses te ne yazık ki Datça’dan çıkmadı.

süslü kadınlar datça

 

Basın açıklamasında konuşan Ümit Kırcalı buraya neden toplandıklarını şöyle açıkladı. ”  Bisiklet çevreyi kirletmeyen, doğa dostu bir ulaşım aracıdır. Eğer uygun koşullar olursa gideceğimiz yerlere bisikletlerle gidebiliriz. Bizler de dünyanın birçok yerindeki hemcinslerimiz gibi günlük kıyafetlerimizle bisikletimize binerek ulaşımımızı yapmak istiyoruz. Buna dikkat çekebilmek için süslendik ve bisikletimizle yola çıktık. Ayrıca ” Avrupa Hareketlilik ” haftası kapsamında yapılan ” Dünya Otomobilsiz Kentler Günü” ne de vurgu yapmak istiyoruz. Datça’da bisiklete binen kadınlar olarak motorlu taşıtların olmadığı yollarda bisiklete binmenin ne kadar keyifli olduğunu göstermek için buradayız. ” Egzoz kokusuna karşı parfüm kokusu ” diyoruz. Yollar sadece motorlu taşıtlara ait değildir. Bisikletlilere saygı istiyoruz. Birçok insanımızı bisiklet kazalarında kaybettik. Kendilerini rahmet ve saygıyla anıyoruz. Yollarda çok ve görünür olursak motorlu araç sürücülerinin daha dikkatli olacağını düşünüyoruz ” dedi.

süslü kadınlar bisiklet etkinliği

 

Etkinliğe katılan kadınlar yollarda bisikleti daha rahat ve güvenli kullanmak istiyorlar.  Tabii bunun için bu konuda etkili olabilecek yetkililerden bisikletli ulaşım için gereken altyapı ve hizmeti bekliyorlar. Bu etkinliğin bir defile olmadığını bugün bu konuya dikkat çekmek için bisikletlerine bindiklerini vurguladılar.

 

Düşünsenize sadece trafiğin rahatlaması değil, bisikletin yararları ve güzellikleri pek çok. Egzoz gazıyla her gün biraz daha kirlenen kentlerimizi düşünmek bile bu etkinliğin önemini gösteriyor. Biz çok zengin bir ülke değiliz ama insanımız maalesef iki adımlık yere bile arabayla gidiyor, bu yaz Datça merkezindeki durumu gördük dakikalarca yolların kilitlendiği oldu. Sonuçta bunlar nereye gidiyor diye düşünüyorsunuz, 200 m lik bir mesafede herkes aynı yere gitmeye çalışıyordu. Zengin ülkelere bakıyorsunuz Başbakanları bisikletle işine gidip geliyor, burada ilginç bir tezat hemen dikkatimizi çekiyor.

Ümit Kırcalı bu yıl ücretsiz olarak kadınlara bisiklet kursları verdi, salı günleri saat 18.00 de başlayan kurslar yeni pazar yerinde devam ediyor. Sağ alt fotoğrafta görüldüğü gibi bu yıl bisiklet kursu verdiği dört kadın da bu etkinlikte onunlaydı.

 

Bisikletli çocuklar da büyükleriyle etkinlikteydiler, kendilerine bisiklete nerelerde biniyorsunuz diye sordum;  Gözleriyle burada diye işaret ettiler, Cumhuriyet meydanı, okulların bahçelerinde binme imkanı buluyorlarmış. Bisikletli insanların artması isteniyorsa bu çocuklarla başlayan bir süreç olur. Geçen Yıl kaymakamımız çocuklarla böyle bir etkinlik düzenlemişti, bu etkinliklerin devam ettirilmesi önemli.

süslü kadınlar bisikletleri ile

Cumhuriyet Meydanı birkaç saatliğine de olsa renkli, barışçıl, sevgi dolu görüntülere sahne oldu. Renkler güzeldir, Yaradan evreni yaratırken rengarenk yaratmış, dünyamız da öyle. Nereye baksanız her türün binbir çeşidi, renklisi var. Doğa aslında bu açıdan bizlere yol gösterici, orada insan eli değmediğinde nasıl güzel bir dengenin ve renkliliğin olduğunu görüyoruz. Özellikle bizim gibi ülkelerde  doğadan ders alan, bu anlamlı kitabı okuyan , anlamını idrak eden fazla kişi yok. O yüzden de tüketici bir toplum olarak doğal dengeler hızla bozuluyor, gelecekte çocuklarımıza bırakacağımız çok fazla bir şeyimiz kalmıyor.

 

Cumhuriyet Meydanı’ndaki etkinlikten sonra Bisikletli kadınlar Kumluk Yolundan pedal çevirdiler. Erkek bisikletliler de onlara bu etkinliklerinde destek verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir