www.datcadetay.comDatça Yakaköy'de bahar 1

                 
 

Ana Sayfa

 
 

 

Muzaffer Özgen-Datça

ressam48@gmail.com

 

 
  Paylaş

 

 

 

 

 

26 Şubat 2011 tarihinde badem çiçeklerini çekmek için yarımadanın Betçe denilen bölgesine gittim.Çok güzel bir Datça havası vardı;kuzeyden esen tatlı bir rüzgar ve güneş. Aslında ben badem çiçeklerini şubat ayının başlarından itibaren fotoğraflıyorum. Şubat ayının son günlerini beklemem;Betçe 'de her yer çiçeklendiği zaman ortaya inanılmaz güzellikler çıkıyor .Ovalarda binlerce ağaç , " Datça gelinliğini giydi " diyorum o zaman.

Sındı köyüne uğradım önce , kahvede köylülerle sohbet ettik , o sayfayı daha sonra hazırlayacağım. Sındı'ya yağan dolu çiçekleri dökmüş , bazı vadilerde her yıl gördüğüm çiçekleri göremedim.Yaka köyüne geldim , Knidos Akademi'ye uğradım .Konuşurken badem çiçeklerini çekmeye geldiğimi öğrenince oradaki arkadaşlar " Yaka köyünün üst kısımlarına çıkın o zaman" dediler, " orada manzara bambaşka. "

Knidos Akademinin önünde fotoğraf çekerken Emine teyze (Adı aklımda Emine diye kalmış yanlış olursa kusuruma bakmasın )ile karşılaştık , ot toplamaya gelmiş , bizi görünce hoş geldiniz, nasılsınız diyerek yanımıza geldi , sohbet ettik. Kendisinden izin alarak fotoğrafını çektim .

Arabayı anayolun kenarında bırakarak Yaka köyün yukarılarına çıktık. Aslında araba yukarılara kadar gidiyor ama yürüyerek gitmek fotoğraf çekerken iyi oluyor .

Buralarda restore edilen evler var , manzaraları çok güzel .

Emecik köyündeki gibi her yer görünüyor , fotoğrafta aşağıda Knidos yolu , caminin yanından aşağı dönerseniz Palamutbükü'ne gidersiniz. Bugün Yakaköylülerin bir çoğu Palamutbükü gibi düzlük yerlerde oturuyor .

İşte boydan boya Palamutbükü'ne doğru uzanan düzlükler , her yer zeytin ve badem ağaçları . İlerde Yakaköy'ün mahallesi Kumyer görünüyor. Bu alanlar eski Knidos zamanında da önemli yerlerdi. Sağ tarafta görülen üç tepe benim hep ilgimi çeker ;düz bir alanda üç yükselti , ortadaki tepede kumyer kalesi bulunuyor .

Konuştuğum kişilerin Avukatın evi dedikleri ev, avukat da tanıdık çıktı , Turgay Sönmez'e buradan selamlar.

Evin hemen altındaki bir evde oturan Cabir Menteşe arkadaş ile köy hakkında sohbet ediyoruz.

Burada manzara hiç kapanmıyor , köyün en güzel kısmı

SAYFANIN DEVAMI

 
Resim ve metinler izinsiz ve www.datcadetay.com Adresi belirtilmeden kullanılamaz.Web sitenizde paylaşmak için sadece linkini veriniz.

Copyright © 2009-2011, DatçaDetay.com

www.datcadetay.com