Datça Yöresi Tatlar

sirken otu

Sirken otu

Sirken otu, çiçeklenmeden toplanıyor. Yapraklarının  nişasta bakımından zengin olması sayesinde mide hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor. Aşırı tüketilmemek kaydıyla faydalıdır. Genelde doğranır, haşlanır, suyu süzülür. Zeytinyağında kavrulan soğana katılır, pişirilir. Pul biber eklenip, yoğurtla yenir.

Börülce Salatası

Börülce Salatası
500 gr taze börülce yıkanır, tuzlu suda haşlanır
Börülce suyu süzülüp, salata tabağına alınır
SOSU
½ Su Bardağı  Zeytinyağı
2 Limon Suyu
8-9 Diş Sarımsak dövülür
Malzeme karıştırılıp börülcenin üzerine dökülür
Datça’nın nurlu veya ak bademi dövülüp, salatanın üzerine serpiştirilir
Afiyet olsun
İsteyen taze bademi, buz içinde bir tabağa koyup, salatanın yanında servis yapabilir

kıtır ekmek

Kıtır ekmek ve Ekmek Makarnası

Kıtır ekmek yapmak için, ekmeği pişirdikten sonra fırının kızgınlığını alıp, pişen ekmeği parçalara ayırıp bir gece bekletiyorlar.

Kıtır Ekmek Makarna: Kıtır ekmeği parçalara ayırıp makarna pişirir gibi kaynar suya atıyorlar. Çıkardıktan sonra üzerine peynir ekip, tavada kızdırılan yağ dökülüyor. Özellikle sabah kahvaltılarında çok seviliyor.

Harup suyu (keçiboynuzu )

Bir kap içerisine su konup içine keçi boynuzları birkaç parçaya bölünerek konur. Bir gece beklettiğinizde alın size gayet güzel bir içecek. Buzdolabında soğutarak içiniz, çok güzel bir tadı oluyor.

sarı ot

Sarıot

Sarı ot 5-10 dakika haşladıktan sonra çıkarılıp, sıkılarak suyu çıkarılıyor, daha sonra parça parça keserek yağda kavruluyor, yumurta da kırılıyor. Yoğurtla yemek iyi oluyor. Köylüler sağlık açısından bunun yılda en az bir kere yenmesi gerekir derler. Pazardan aldığım sarıotu bir kez bu tarifle yapmıştım, güzel bir lezzeti var. Birçok ot çeşidinde olduğu gibi sarıot ta çiçeklenmeden önce toplanıyor.

çintar mantarı

Çintar

Sonbaharda çıkan, Çintar diye bilinen mantar yöreden toplandığı gibi zaman zaman yakın ilçelerden getirilerek arabalarda satılır. Çintar topraklı olur yemeğini yapmadan önce  iyice yıkamalı. Zeytinyağı’nı tavaya koyacaksın. İsteyen taze soğan, sarımsak doğrar. Bol acı pul biber. Çintarı doğra, tüm malzemeyle tavada suyu çekene kadar pişir. Kızartmasını, kavurmasını yapıp, yiyin. Çintar mantarını iyi pişirirsen, etten daha lezzetlidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.