knidos'ta tarihi bir gün

Knidos’ta Unutulmayacak Güzel Bir Gün Yaşadık..

knidos ticari liman

Tiyatro’da yapılacak müzik etkinliği saati yaklaşmıştı, biraz aceleyle aşağı teraslara doğru indik. Korint tapınağı’nın yanından geçerken Büyük Liman manzarası çok güzeldi.

knidos küçük tiyatro

Küçük tiyatro’nun yukarıdan görünüşü, geziye gelenler yavaş yavaş yerlerini alıyorlardı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Güney Ege Kalkınma Ajansı ve Datça Kaymakamlığının desteğiyle 2013 yılında restorasyon çalışmaları başlanan Küçük Tiyatro Greko – Romen tarzda 5000 kişilikti. İlk yapıldığında 1500 kişi için yapılan tiyatro zamanla ilavelerle 5000 kişilik olmuş. Tiyatro Ticari limanın hemen yanında limana dönük vaziyette.

Bundan yıllar önce Can Yücel’in ilk ölüm yıldönümünde bir etkinlik olmuştu, burada ünlü sairlerimizden şiirler dinlemiştik, o günü hep hatırlarım.

Tiyatroya girişte bekleyen mimar Mutlu Kuru, restoratör Berkay Meydan restorasyon çalışmaları ile ilgili bilgi verdiler, arkada bir arkadaş mermer bloğu orjinal şekline uygun olarak murçlamakla meşguldü. Bilgi veren arkadaş ” Yaklaşık iki yıl önce projesi hazırlanan restorasyon çalışmamızı devam ettiriyoruz. Geçen yıl oturma basamaklarına başlandı bu yıl Roma döneminde yapılmış olan Oditorium’un söktüğümüz taşlarının yerine orjinallerine uygun taşları hazırlıyoruz. Kullanılan taşların analizi yapılarak  onlara uygun taş ve mermerler hazırlanıyor. O dönemdeki taş işçiliği devam ettirilerek murçlama ve taraklama işlemleri devam ediyor. Burçlama işleminden sonra yerleştirme işlemine devam edeceğiz. Bu kısımlardan sonra basamaklar tamamlanacak, bu işlem ilk diazoma’ya kadar yapılacak, üst kısımlarda konservasyon çalışması yapılarak restorasyon tamamlanacak. ” dedi. Ertekin hocamızın da verdiği bilgilerden anladığımız kadarıyla bazı kısımlar yok olmuş vaziyette, bu kısımların restorasyonunda kalan küçük parçalara veya benzer kısımlara bakılarak aslına uygun bir çalışma yürütülmekte. Arkadaşlarımıza kolay gelsin diyorum, umarım kısa bir zaman içinde bu çalışmalar tamamlanarak, Knidos’un ilk restorasyon çalışması olarak diğerlerine de öncülük etmiş olur.

Bu arada böyle bir mekanda konser verecek olan Muğla Büyükşehir Orkestrası elemanlarının heyacanları ve mutlulukları yüzlerinden belli oluyordu. Orkestra şefi Münif Akalın ile konser öncesi kısa bir konuşma yapıp fotoğraflarını çektik. Münif Akalın ” Muğla Büyükşehir Orkestrası olarak 2000 yıl sonra bu sahnede olmaktan dolayı çok mutluyuz. Bugün için barok bir repertuvar hazırladık. Vivaldi, Ramon, gibi bestecilerin eserlerini sunacağız. Sopranomuz Esen Demirci’de bizimle birlikte, bu mutluluğu paylaşacak. ” dedi.

Konserin başlamasından önce Datça Kaymakamı Vehbi Bakır, Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, Knidos Kazı Başkanı Doç.Dr. Ertekin Doksanaltı Knidos Küçük Tiyatroyu dolduranlara hoş geldiniz diyerek kısa bir konuşma yaptı. Kaymakam Vehbi Bakır ” Dün Knidos ile ilgili Arkeoloji günleri adı altında bir konferans düzenledik. Değerli bilim adamlarımız Datça ve Knidos ile ilgili sunumlar yaptılar. Faydalı olduğunu düşünüyoruz, inşallah bundan sonra  daha iyisini yapmayı ümit ediyoruz. Bugün de bölgeyi en iyi bilen arkadaşlarımızın rehberliğinde Knidos’u gezdik, şimdi de Büyükşehir Orkestrasıyla 2000 yıl sonra burada bir konser düzenlenmiş olacak. Hepinize hoş geldiniz diyorum, emeği geçenlere, katkıda bulunanlara teşekkür ediyorum. Buranın bir güzelliği daha var, konserimiz bitince hemen oraya gideceğiz. Güzel yurdumuzun en uç noktalarından Knidos’ta gün batımını seyredeceğiz. Bugün ayrıca gün batımıyla birlikte dolunay aynı anlarda çıkacak. Bu yılda 11-12 kez yaşanan bir olay, Datça Belediyesi ve Kaymakamlık olarak bu olayı fotoğraf çekme etkinliğine dönüştürmeyi amaçlıyoruz.” dedi.

Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar ” Bu etkinliğe hep birlikte sahip çıkarak gelecek yıllarda da sürdürülmesini istiyorum. 2018 de sizlerin, kaymakamımızın ve kazı başkanımızın katkılarıyla daha iyisini yaparız diye düşünüyorum. Bu ilk olsun ikincisi daha iyi olsun diyorum, hepinize katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum. ” dedi.

2013 yılından bu yana Knidos Kazılarını yöneten Doç. Dr. Ertekin Doksanaltı ” Hepinize hoş geldiniz diyorum sizlerle burada olduğum için çok mutluyum, başkanımızın da söylediği gibi inşallah gelenekselleşir, devamını da görürüz. ” dedi ve Knidos’ta rüya gibi bir zaman başlamış oldu.

Sayfalar: 1 2 3 4 5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir