Datça Kent Konseyi Yeni Yıl Buluşması

Datça Kent Konseyi Yeni Yıl Buluşması 4 Ocak 2019 günü saat: 10.00 da Kumluk Restaurant’ta gerçekleşti. Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, Datça Kent Konseyi Başkanı Hayriye Balkan, Datça Kent Konseyi Sekreteri ve Datça Belediyesi Basın Sorumlusu Osman Akın, Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri, çalışma grupları Yeni Yıl Buluşması’na katıldılar.

Datça kent konseyi toplantısı

Datça Kent Konseyi Başkanı Hayriye BALKAN, Datça Kent Konseyi Yeni Yıl Buluşması’nda şu konuşmayı yaptı: ” Merhaba. Öncelikle Sayın Belediye Başkanım Gürsel Uçar’a, değerli basın mensuplarımıza, meclis üyelerimize, Kent Konseyi Çalışma Gruplarına üye ve gönüllü çalışanlarına hoş geldiniz diyorum.
Kent Konseyleri, yerel yönetimlerin desteğiyle, yerel yönetimleri güçlendirmek, yaşadığımız kenti daha yaşanabilir bir hale getirmek , yerel yönetime halkın katılımını sağlamak için kurulmuş bir sivil toplum örgütüdür.
” Kentimiz sürdürülebilir kalkınma hedeflerini destekliyor ” sloganıyla kurulan kent konseyleri, ancak bilgisini, birikimini, emeğini, zamanını, ortaya koyarak, özverili bir şekilde çalışan sizlerin desteğiyle var olabilir. Belediye Başkanımız Gürsel Uçar’ın desteklerini de unutmayalım. Gerek hukuki süreç, gerek örgütlülük söz konusu olduğunda dimdik yanımızda durdu.
1,5 Yıl gibi kısa sürede Kadın ve Gençlik Meclislerinin yanı sıra KIYI ÇALIŞMA GRUBU, SU ÇALIŞMA GRUBU, KENT ESTETİĞİ ÇALIŞMA GRUBU, SOKAK HAYVANLARI ÇALIŞMA GRUBU, MUTLU ÇOCUKLAR ÇALIŞMA GRUBU, KÜLTÜR VE SANAT ÇALIŞMA GRUBU, YÖRESEL HALK OYUNLARI ÇALIŞMA GRUBU, ENGELLİ ÇALIŞMA GRUBU ve yeni oluşan KENT ARŞİVİ ÇALIŞMA GRUBU ile 9 çalışma grubuna ulaştık. ” dedi.

Datça Belediye Baskanı Gürsel Uçar konuşmasında ” Değerli Arkadaşlar, Kent Konseyi, bir kentin daha sağlıklı olması, halkının daha huzur içinde yaşaması, halkın sorunlarının en aza indirilmesi konusunda, Kent Konseyi Çalışma gruplarının önemi büyüktür. Bir kenti, orada yaşayan insanlarla birlikte yönetmek, sorunları tespit etmek önemli. . Kent, kentli ile beraber çözüm üretmeli diyorum. Bugün Kent Konseyi Başkanımız Hayriye Balkan başkanlığında, Kent Konseyimiz gerçekten çok iyi çalışıyor. Bütün çalışma gruplarına da çok teşekkür ederim. ” dedi.
Sinevizyon gösterisi ile Datça Kent Konseyi Yeni Yıl Buluşması’nda tüm çalışma gruplarının çalışmaları izlendi.
” Kent Konseyi’nde 29 Haziran 2017 Tarihinde görevi devraldık. Çok kısa sürede, kadın ve gençlik meclisleri oluşturuldu. Yerelde güçlenmenin en önemli unsurlarından biri Kamu ve halk arasında köprü olan Kent Konseyimiz, ilk olarak kamu ziyaretlerine başladı. Daha sonra yapılan çalışma gruplarıyla kocaman bir aile olduk. İzmir’de yapılan Ege Kent Konseyleri Birliği toplantısına katılım sağlanarak Datça Divan’ da temsil edildi. SU Çalışma Grubu yaptığı çalışmalarla , Datça’da suyumuzu daha tasarruflu kullanmak için neler yapmamız gerektiğini anlatırken, MUSKİ ve DSİ de yapılan görüşmeler sonucunda yer altı sularımıza koruma sağlandı. Kıyı Çalışma Grubumuz Sarı Liman’da mantar gibi biten 1. derece sit alanına yapılan kaçak inşaatın Belediye işbirliği ile yıkılmasını sağladı. Sahillerimize tebelleş olan MUÇEV ile mücadele ederek KURUBÜK’ün çevre kıyımcılarının eline geçmesini önledi. Diğer sahillerimizdeki hakimiyeti ile ilgili olarak 45 kişi bir araya gelerek dava sürecini başlattı. Kent Konseyi önderliğinde, Ticaret Odası ve GEKA’dan destek alarak Datça’nın STRATEJİK PLANLARI yapıldı. Bu aşamada TEPAV yöneticileri ile piyasa araştırması ve Tüm Kamu Kurum/ Kuruluşları ile STK’ların katılımıyla bir Çalıştay gerçekleştirildi. 30 SENEDİR Datça’da bir çirkinlik abidesi gibi duran Eski Hükümet Konağı için Datça Şivesi Grubu ile bir imza kampanyası başlatıldı. Çok kısa sürede 5000 imzaya ulaşan imzalar, taslak proje ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderildi. Bakanlık örgütlülük karşısında duyarsız kalamadı. Kültür ve Sanat Merkezi olarak kullanılmak üzere Datça Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne tajsisi yapıldı. Yöresel Halk Oyunları Çalışma Grubumuzla , Datça’mız bir halk oyunları ekibine kavuştu. Kültür Sanat Çalışma Grubumuz ile çocuklarımızla el sanatları, resim, mozaik çalışması gibi etkinlikler gerçekleştirildi. Engelli Çalışma Grubumuzun talebi doğrultusunda , engelli rampalarının önüne araç parklarının önlenmesi için Emniyetle işbirliğine gidildi. Sokak Hayvanları Çalışma Grubu olarak, ilçemizde kısırlaştırılacak köpekleri saptama, hasta, kazalı, kötü koşullarda bakılan ve kısırlaştırılacak köpeklerin barınağa alınmasını sağlama , hayvan hakları ihlallerini yerinde görerek tespit etme ve ilgili kurumlarla paylaşma, barınak çalışmalarına katkıda bulunma, hayvan hakları konusunda kamuoyu oluşturma ve dikkat çekme çalışmalarını gerçekleştiriyoruz. Ayrıca Belediyemizden bir araç tahsisi sağlayarak, yaralı sokak hayvanlarının taşınmasını sağladık. Desteğiniz için çok teşekkür ederiz. ”

Haber ve fotoğraflar: Esmeri Alev Ekebaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.