Datça Aktur-Fotosafari

aktur-fotosafari-31

Günlük ağaçlarının yaprakları sararınca çok güzel görüntüler ortaya çıkar ama artık yapraklarının çoğu dökülmüş, suyun dibinde bu yapraklar romantik görüntüler ortaya çıkarıyor. Suyu gördüm mü dayanamıyorum, eve dönecekken dere boyunca yürümeye başladık.

aktur-fotosafari-32

 

aktur-fotosafari-33

Günlük ağaçları derenin iki yanını tutmuş, bu ağaçlar da Muğla yöresindeki sulak alanlarda bulunuyor, endemik türler. Son yıllarda sayıları oldukça azalıyor, yapılaşma, turizm ve sulak alanlarda yapılan turizm faaliyetleri bu ağaçlara, zarar veriyor. Yine su samurları bu ağaçlarının olduğu derelerde, sulak alanlarda yaşıyorlar dolayısıyle onlar da bu ağaçlarla yok olan türler.

aktur-fotosafari-34

Akşam güneşi kızarmış yapraklara vurunca İngiliz romantik ressamlarının tablolarını andıran görüntüler ortaya çıkıyor.

 

aktur-fotosafari-35

Çok güzel görüntülerin içinde çok temiz bir havayı soluduk bugün, sağlıklı bir Datça havası diyorum ben bu havaya, kuzeyden hafifçe esen rüzgarla gelir.

aktur-fotosafari-59

 

sternbergia lutea

Bu çiçekleri flora sayfasında paylaştığımda arkadaşlar yorumlarında Sternbergia türü olduğunu belirttiler. bir arkadaş Sternbergia lutea yazmış, internette bakınca bu türe çok benzediğini gördüm, yörede söylenen bir ismi var mı bilmiyorum. Çektiğim yeri göstermemek için sayfamın sonunda verdim. Bu çiçekleri toplayanlar var, alıp büyük kentlere veya dışarılara götürüyorlar. Soğanlı oldukları için ilgi görüyor, bazı doğa yürüyüşçüsü arkadaşlar da çiçekleri koparmayı çok seviyor maalesef. Facebook’ta demet demet çiçeklerle verdikleri pozları görüyoruz.

sternbergia

Bunlarla karşılaşınca içimiz bir hoş oldu inanın. Bu yıl kum zambaklarının tohumlarından biraz alıp gezdiğim kumsallara bırakmayı düşünüyordum ama onlara rastlayamadım nedense, geçmiş yıllarda çokça görürdüm.

5 thoughts on “Datça Aktur-Fotosafari

 • 27 Aralık 2013 tarihinde, saat 16:49
  Permalink

  Teşekürler hocam bizi yine mest ettiniz.Bakar kör gibiyiz bu güzellikler içinden geçip gidiyoruz ama görememişiz sayende gördük teşekür ederiz. Ayrıca ayağınız için geçmiş olsun, inşallah yürümenize engel birşey yoktur. Size daha çok ihtiyacımız var. Kolay gelsin

  Yanıtla
 • 15 Eylül 2016 tarihinde, saat 19:15
  Permalink

  Hello, can you pls tell me:

  ist there a trail from Bağlarözü to Knidos

  how manykm is the trail

  Thank You for your help

  Regards

  Peter

  Yanıtla
 • 25 Aralık 2019 tarihinde, saat 14:50
  Permalink

  Muzaffer Hocam merhaba,

  Bu yazınız ve fotoğraflarınıza zaman zaman yeniden bakıyorum , gerçekten inanılmaz güzel, samimi ve doğal, bir kez daha teşekkür etmek istedim. Emeğinize sağlık, saygı ve sevgilerimle

  Onur ÇELEN

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir