Datça Aktur-Fotosafari

Kurucabük

aktur-fotosafari-58

Umarım diğer Cennet koylarımız bu hale gelmezler.

aktur-fotosafari-25

Dönerken Aktur önlerindeki ormanın önünden geçerken durduk, buradan geçerken hep dikkatimi çeker, ama ya fotoğraf makinem yanımda yoktur ya da zamanım. İlgiyle bakarak geçerim, başka bir yerde olsaydı keçilere yedirirlerdi. Bu bitkilerden evimizin yanında çoktu, filizleri çıkında yumurta kırarak yerdik. Sonra mahallemizde keçi besleyenler olunca filizlerini göremedik, şimdi de artık yanıbaşımızda bir site yapılıyor, yıllarca gözüm gibi baktığım palamut fidanları da dahil yeşil bir şey kalmadı.

aktur-fotosafari-26

Burası bir doğa müzesi gibi , durup uzun uzun seyredilecek bir yer, çok hoş kompozisyonlar çıktı.

aktur-fotosafari-27

Emecik Çoban çeşmesinin yanından geçerken sararmış, kızarmış yapraklarıyla günlük ağaçları bizi kendilerine çektiler. Büyülenmiş gibi arabamızdan inerek yanlarına gidince dereden akan suyun sesiyle kendimizi dereye attık. O esnada keçi sürüsünün çan sesleri çok yakınımızda gibiydi, dereye inerek fotoğraflar çektik. Gavur deresi, ben aşağı kısımlarını gezmiştim buraya ilk inişim. Oysa burada kaç kez durduk ama o zamanlar öyle gerekiyor işte.

aktur-fotosafari-28

Arabamızı bıraktığım yerin birkaç metre ilerisi heyalanla göçmüş, dereye inince tehlikenin farkına daha iyi vardık. Fazla yanaşan biri aşağılara inebilir.

aktur-fotosafari-29

 

aktur-fotosafari-30
Bu dere Akdeniz’e doğru akıyor. Sarmaşıklı ormandan çıkınca birşey beni etkiledi, allerji oldum. Kısa kollu olduğumuz için kollarım kaşınmaya başladı, şimdiye dek ormanlarda bu denli kaşıntılı birşey başıma gelmemişti. Kollarımı derenin suyuyla yıkadım, su buz gibiydi. Ekrem arkadaşım da bu temiz suda yüzünü yıkadı.

5 thoughts on “Datça Aktur-Fotosafari

 • 27 Aralık 2013 tarihinde, saat 16:49
  Permalink

  Teşekürler hocam bizi yine mest ettiniz.Bakar kör gibiyiz bu güzellikler içinden geçip gidiyoruz ama görememişiz sayende gördük teşekür ederiz. Ayrıca ayağınız için geçmiş olsun, inşallah yürümenize engel birşey yoktur. Size daha çok ihtiyacımız var. Kolay gelsin

  Yanıtla
 • 15 Eylül 2016 tarihinde, saat 19:15
  Permalink

  Hello, can you pls tell me:

  ist there a trail from Bağlarözü to Knidos

  how manykm is the trail

  Thank You for your help

  Regards

  Peter

  Yanıtla
 • 25 Aralık 2019 tarihinde, saat 14:50
  Permalink

  Muzaffer Hocam merhaba,

  Bu yazınız ve fotoğraflarınıza zaman zaman yeniden bakıyorum , gerçekten inanılmaz güzel, samimi ve doğal, bir kez daha teşekkür etmek istedim. Emeğinize sağlık, saygı ve sevgilerimle

  Onur ÇELEN

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir