Bahar Manzaraları

feyzan alasya atölyesi

Ve ressam arkadaşımız Feyzan Alasya’nın atölyesindeyiz. Bir güne başlarken  sıcak, dost insanlara rastlamanın ne kadar önemli olduğunu bu gezilerde görüyoruz, Feyzan arkadaşımın atölyesi gibi kendisi de candan. Burada sohbet ettik, zamanın nasıl geçtiğini anlayamadım, uzun bir süre oturmuşuz. Feyzan Alasya sipariş aldığı röprodüksiyon çalışmaları üzerinde çalışıyordu, bir otel için hazırlıyormuş. Romantik Fransız resminin temsilcisi ressamların çalışmalarından çalışmış. Bu tür çalışmalar ustaların çalışmalarını anlamak açısından oldukça yararlı olur, ben de birçok kez çalışmıştım. Feyzan Alasya tekniğinin gelişmesinde Floransa’da aldığı kursların çok faydası olduğunu belirtti. Oradaki sanat eğitimi ile ülkemizdekini karşılaştırma imkanı da bulmuş.

ressam feyzan alasya

Feyzan arkadaşıma buraya seni ne çekti diye sorduğumda buradaki ışık diye cevap verdi ve aynı fikirdeydim. Işık bir sanatçının tekniğine, renklerine etki eden bir öğe görsel sanatlarda. Fotoğraf çekerken benim için de aynı, nereye gidersem gideyim o  ışığı ararım.

feyzan alasya atölyesinde

Biz sohbet ederken Sezgin arkadaş ta bize katılıyor. Terazilerin içinde sevimli bir haylaz çocuk hep vardır, Sezgin arkadaşın kapıdan başını uzattığında o çocuğu gördüm. Arkadaşlarımın topluca fotoğrafını çekiyorum, Ekrem İpek, Pelin İpek, Feyzan Alasya, Kadriye Şimşek. Kadriye hanım 10 yıldır Cumalı köyde öğretmen olarak görev yapıyor, Datça’ya gelen herkes gibi buraları çok seviyor, sayfalarımı takip ediyor olması da beni sevindirdi.

ressam ve atölye ışığı

Feyzan Alasya burada çok farklı bir atmosfer var, çalışmalarıma yoğunlaşabiliyorum diyor. Sanatçılar için büyük kentler de bir gereksinim tabii, ilişkilerini kesmemeleri lazım. Feyzan arkadaşın zaman zaman İstanbul’a gitmesi gerekiyor, sergilere  katılıyor.

Feyzan Alasya’nın atölyesinden ayrılıp arabamıza doğru giderken yanımızda bir araba durdu, arkadaşlarım Alpaslan Karaağaç, Ekin çiftçioğlu Karaağaç ve Gülseren Çiftçioğlu sıcak, içten bakışlarla karşımdaydılar. Bu güzel bahar havasında günümüze bir anlık ta olsa güzellik kattılar.

Fatma Yüksel Ören

Arabamı Knidos Akademi’nin önünde bırakmıştım, yolda karşılaştığımız Fatma Yüksel Ören ile birlikte arkadaşlarımın fotoğrafını çekiyorum. Yol kenarındaki badem ağaçlarında çağlalar bayağı irileşmişti ama nedense toplanmamış gibiydi.

One thought on “Bahar Manzaraları

  • 13 Mart 2014 tarihinde, saat 14:43
    Permalink

    bu güzellikleri bize ulaştırdığınız için sağolun. Acaba o beyaz çiçeğin adını biliyor musunuz? soğanlı bir bitki mi?
    Saygılar,

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir