Aslanlı Anıt’a Yürüyüş

aslanli-anit-28

Aslına bakarak yapılan mimari çizimlerde anıt aslan Heykelinin kaidesiyle birlikte 18 m yüksekliğinde gösteriliyor. Dıştan basamaklı bir piramit şeklinde olan Anıt’ın hangi tarihte ve kimin için yapıldığı konusunda birkaç görüş var. Birinci görüşe göre Knidos açıklarında meydana gelen deniz savaşında Spartalıları yenilgiye uğratan komutan Conon adına M.Ö 350 li yıllarda yapıldığı düşünülen bir mezar anıtı. Diğer bir görüş M.Ö 175 tarihinde yapıldığı şeklinde. Dorik tarzda bir yapı olduğu belirtiliyor. Piramidin en üstünde bir kaide üzerinde Knidos aslanı denize bakar vaziyette duruyordu, gözlerinin derin bir oyuk şeklinde oluşunu uzmanlar , burada cam türü bir maddenin olduğu şeklinde yorumluyorlar.

aslanli-anit-29

Anıt’a yaklaşırken bu büyük köpükleri görüyorsunuz,  bir utanç abidesi olarak burada duruyor. İlk gördüğümde ne olduğunu anlamamıştım sonra internette yayınlanan bir videoyu görünce durum anlaşıldı. Burada bir film çekmişler köpüklerle heykel ve benzeri şeyler yapıyorlar, tabii giderken de köpükler burada bırakılıyor.

aslanli-anit-30

Anıtın çevresi ona ait olan mimari elemanlarla, taşlarla kaplı. Bu parçalara bakarak burada oldukça görkemli bir anıt eserin olduğu görülüyor.

aslanli-anit-31

Maalesef Datçamızda bunu gibi birçok eserin yok oluşunu izliyoruz. anıt Knidos’un birçok yerinde de kullanılan yuşuşak taşlardan yapıldığı için rüzgarlardan ve hava şartlarından diğer taşlara göre oldukça etkilenmiş. Çakıltaşlarının sıkışmasıyla oluşmuş gibi bir kaya cinsi, şekil vermesi kolay olsa gerek ama diğer taşlara göre dayanıksız.

aslanli-anit-32

Mezar anıtının alt kısmında  fotoğrafta görüldüğü gibi belirli bir açıda, belirli bir mesafede sıralan 12 pencere var, bunlar mezarlara ait olabilir, buralardan daha neler gitti kimbilir British müzesine.

aslanli-anit-33

Daha önce de dediğim gibi oldukça görkemli bir mezar anıtı, iç kısmı dairesel bir biçimde, örülen taşların orta kısımları çıkıntılı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir