Arkadaşlarımla Mantar Topladık

Bir ara tesadüf sonucu dört büyük mantarın yanyana olduğu bir gruba rastladım. Bu fotoğraflar için Ekrem İpek arkadaşıma teşekkürler, yanıma fotoğraf makinasını almamıştım, ağır oluyor, ben video çektim yakında hazırlarım.

hangi mantar toplanır

Bu kısımlarda ortada görünen mantarlar olmuyor, yaprak yığınlarının altında, bazen bir kabarıklık onları işaret ediyor. Geldiğimiz yer daha önce araştırılmış, karıştırılan çam yapraklarından anlaşılıyor, öyleyken epeyce mantar bulduk. O gün mantar toplayan çok kişiye rastladık, Mustafa birkaç günden önce çevrede mantar göremezsiniz dedi.

Bir ara hafifçe yağmur çiseledi, uzun sürmedi o aralarda mantarı pirenlerin içinde aramaya başlamıştık. Bu gibi yerlerde mantar bitkilerin arasında oluyor, dikkatli bakan gözler onu görebiliyor.

çıntar'ın özellikleri

Pirenlerin arasına girer girmez 5-6 tane bulduk, ben çıntar deyince Mustafa biz mantar deriz başka taraflarda çıntar deniyor dedi. Pirenlikte bulunan çıntarların üzerinde yeşilimsi, mor renkler oluyor, daha sert oluyorlar, lezzeti de daha iyiymiş. Birkaç yerde daha mantar araştırdık ama gittiğimiz her yer biraz önce gezilmiş yerlerdi, onlarca kişi doğada mantar aramakla meşguldü, bazılarına rastladık, bazılarının ormanlarda yankılanan seslerini duyduk. Çocuklarıyla, eşleriyşe mantar arayanlar vardı.

Derede topladıkları mantarları yıkayan serpil hanım eşiyle gelmişti. Mantarın yemeğini nasıl yaptıklarını sordum; Fırında yaparken , göveçe koyup,  biraz suyu aldırılıyor, üzerine tereyağı, kaşar peyniri konup yeniliyor. Kavurması, çorbası yapılıyormuş, ben sote olarak seviyorum et sote yapar gibi. topladığımız mantarlardan da yaptım çok lezzetli oldu. İbrahim bey Datça’daki mantarlar Muğla’dan gelenlere göre daha çabuk kurtlanıyor ama daha lezzetli dedi, ben de lezzet farkını gördüm.

Sonuç olarak hoşuma giden bir etkinlik oldu, değişik bir zaman geçirdik. mantar bulmak bazen kolay bazen de zor, yöreyi tanımak, tecrübeli olmak önemli. Bu gezide Çıntar’ı diğer mantarlardan ayırmayı, nerelerde nasıl bulacağımı  öğrendim. Doğayla iç içe kuş seslerini dinleyerek, çam kokularını içimize çekerek zamanın nasıl geçtiğini anlamadım. Tabii öyle fotoğraflara bakarak, okuyarak bilgi sahibi olup mantar toplarsanız üzücü şeyler olabilir uyarayım, tecrübeli bir kişi yanınızda olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir