7. Datça Geleneksel Engelli Pikniği

Datça Belediyesi’nin Geleneksel olarak düzenlediği ” Engelli Pikniği”nin 7. si Datça Engelim Olmayın Derneği işbirliği ile gerçekleştirildi. Çok sayıda engelli vatandaşımız aileleri, yakınları ile katıldıkları piknikte onları mutlu etmek için çabalayan gönüllüler ve Datçalılarla gülümsediler, engelli arkadaşları ile bir araya gelmenin tadını çıkardılar. 13 mayıs Cumartesi günü Kent Park’ta yapılan bu anlamlı etkinliğe ben hep ” Sevgi Buluşması ” derim. Çünkü bugün Kent parkta buluşan insanların yürekleri o saf, çıkarsız sevgiyle dopdolu idi. Sevginin, paylaşmanın neleri başarabildiğini göstermesi açısından da güzel bir gün yaşadık. Karşılaştığım, fotoğraf çektiğim, izlediğim her insanın bakışlarında, gülüşlerinde sevginin sıcak, onarıcı güzelliği vardı. Dereler sadece vadilerde akmaz, yürekten çağlayan derelerin müziği vardı bugün Kent Park’ta.

datça geleneksel engelli pikniği

Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar gelenleri kapıda karşıladı, Belediye Başkan Yardımcısı İnci Bilgin ile masaları tek tek ziyaret ederek davetlilerle sohbet ettiler. Datça Belediyesi Halkla İlişkiler Basın Yayın Müdürü Özlem Caner, Datça Belediyesi Basın yayın Bilgi İşlem sorumlusu Osman Akın, aynı bölümden Deniz Kaya, Meclis Üyesi Hayriye  Balkan ve ismini sayamadığım birçok görevli Engelli vatandaşlarımızın ve ailelerinin mutlu olması için onlarla tek tek ilgilendiler. Bunun bir görev değil sevgi buluşması olduğunu onları izlerken gördüm. Tabii bu özel günde onların yanında olmak için burada olan birçok kişi vardı.

Bugün orada herşey ücretsizdi, öğle yemeği olarak menüde köfte ekmek vardı. Datça Belediyesi görevlisi arkadaşlar  çok sıcak bir havada davettlileri bekletmemek için çalıştılar. İçecekler Kent Park Yelken Cafe’den, dondurmalar Algida’dan geldi.  Datça’nın her tarafından engelli vatandaşlarımız ve aileleri Datça Belediyesi’nin temin ettiği vasıtalarla Kent Park’a getirildi ve etkinlik sonrası geldikleri vasıtalarla tekrar evlerine bırakıldılar.

Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar basına yaptığı açıklamada” Engellilerin her zaman bir piknik alanına gitmesi kolay değil. Engelli vatandaşlarımızı evlerinden alarak Datçamızın en güzel yerlerinden Kent Parkımızda onları bir gün için de olsa bir araya getirip piknik havası içinde buluşturabiliyorsak , onlara farklı bir gün yaşatabiliyorsak ne mutlu bizlere diyorum. Hangi şartlarda olursa olsun bana göre en doğal hak yaşam hakkıdır. Onların yaşamına bir renk katabilirsek Belediye olarak, vatandaş olarak bizi çok mutlu eder. Bu etkinlik geleneksel hale geldi, bundan sonra da devam edecek. Bugün Belediye Başkanı benim yarın başkası da olsa bu gelenek devam etmeli. Datça’da 200’e yakın engelli vatandaşımız bulunmakta, bunlar bizim bir parçamız. Kimsenin yarın ne olacağı belli değil. Bizler yaşamdan nasıl zevk alıyorsak aynı duyguyu onların da yaşaması gerekir diye düşünüyorum. Bu insanlarla beraber olmak, hal ve hatırını sormak, onlarla bir fotoğraf çektirmek bile onları ve bizleri mutlu ediyor.” dedi.

Tabii engelli vatandaşlarımızı düşünürken ailelerini de düşünmek gerekiyor, her anlarında, sevinçlerinde, acılarında, kızgınlıklarında beraberler. Çocuklarının, eşlerinin, dostlarının her hali onlar için önemli. Bu gibi etkinlikler onlar için de büyük bir güç kaynağı. Hatırlanmak, yalnız olmadıklarını görmek onlara verilebilecek en büyük hediye. Gelişmiş ülkelerde  engelli vatandaşlarına önce devlet sahip çıkıyor, sosyal yaşama iştirakleri, kimseye muhtaç olmadan üretken olmaları, sağlık durumlarının takip edilmesi gibi birçok konuda yapıcı adımlar atmışlar. O ülkelerde engelli doğan bir çocuk doğumundan itibaren veri tabanına işlenerek, tüm kurumların işbirliği ile sağlık, eğitim ve mesleki gelişimi takip ediliyor. Bu kişlere gerekli olan destek bu sayede onlar istemeden yerine getiriliyor.

Engelim Olmayın Derneği Başkanı Dilek Dündar Engelli vatandaşları karşılayarak yerlerine oturmalarına yardım etti. Dilek Dündar’la konuşmamızda ” 10 -16 mayıs Engelliler Haftası dolayısıyle Datça Belediyesi’nin organize ettiği ve işbirliği içinde olduğumuz bir  piknik organizasyonu düzenledik. Datça ‘da yaklaşık olarak 200 kadar engelli var fakat çeşitli engel gruplarındalar. Yani zihinsel, ortopedik sorunlu, yaşlılar da artık engelli statüsüne giriyor. Bizim en büyük hedefimiz birçok kez söylediğimiz gibi buraya bir rehabilitasyon merkezi açmak. Bunun için çeşitli girişimlerde bulunduk bekliyoruz. Bir yer tahsisi bekliyoruz, bu gerçekleşirse merkezimizi açacağız. Buradan Marmaris’e rehabilitasyon için insanların gitmesi çok zor ve birçok kişi bunu yapamadığı için şu an engelleri olumsuz yönde ilerledi. Zihinsel veya bedensel olsun tedavi göremedikleri için kaslarda erimeler başlamış, fizyo terapistimizle bunları da tespit ettik. Buranın en büyük sorunu bir merkez eksikliği inşallah onu da hep birlikte hallederiz ” dedi.

datçalı engelliler

Fotoğrafta Datça Belediyesi Halkla İlişkiler Basın Yayın müdürü Özlem Caner engelli vatandaşlarımızla sohbet ederken görülüyor. Birçok genç arkadaşımız da engelli kardeşlerimizi mutlu etmek için oradaydı. Bir tatil günü eğlenmek, gezmek varken onlar burada olmayı tercih etmişlerdi. Kendisi de bir engelli olan Datça basınından arkadaşımız Esmeri Alev Ekebaş, azmi ve başarısıyla birçok kişiye örnek olabilecek bir arkadaşımız. Datça Detay’da da yazıları zaman zaman yayınlanıyor.  Fotoğraflar çekerek engellileri ve ailelerini mutlu etti.

kent park

Bir gün sonrasının Anneler Günü olması dolayısıyle Datça Belediyesi annelere kırmızı karanfil ve hediyeler dağıttı.  Bir engelli annesi olmanın anlamı daha bir başka, hep sabırla, sevgiyle yaklaşılacak, yaşadığı olumsuzlukları ona aksettirmeyecek bir annelik bu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir