Knidos Akademi’de 5. Knidos’un Sır’ı Festivali

datça belediye başkanı gürsel uçar

Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar konuşmasında ” Burasının evvelini bilen birisi olarak bu yeri bu hale getirmek kolay bir iş değildi, ilk duyduğumda burasının böyle bir kültür evi olup değerli sanatçılarla buluşacağımıza, Yaka mahallesinin kültür merkezi olacağına inanasım gelmemişti. Datça’ya farklı bir algı yaratan bu sanat merkezini yaşama geçirmesinden dolayı Nevzat Metin’i canı gönülden kutlayarak teşekkürler ediyorum ” dedi.

muğla büyükşehir belediye başkanı osman gürün

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün konuşmasına ” Muğla dünya cenneti bir yer inşallah öyle kalır, bu cennete göz dikenler, başka duygularla bakanlar da var. Muğla bir medeniyetler birikiminin üstünde bugüne gelmiş ” diyerek başladı. ” Biz yıllarca Yunan medeniyeti diyerek ötekileştirdik, sahiplenmedik, şimdi dünyanın başka yerlerinde sergilenmekte olan eserlerimize üzüntüyle bakıyoruz. Ben kabul etmezsem başkalarına kabul ettiremem. Bu medeniyetleri incelediğimizde nereden geldiğimizi, ne olduğumuzu daha iyi anlarız, düşman gibi gördüğümüz farlılıkların aynı kökten, benzer medeniyetlerden geldiğiniz anlarız. Biz deniz, kum, güneş turizmi yapıyoruz, tarihi ve kültürel değerlerimizi çok ucuza kullanıyoruz. Bu değerlerimizi önce kendimiz sahiplenerek güzel bir paylaşıma girersek şimdi elde ettiğimiz gelirden çok daha fazlasını elde ederiz. Ülkemiz ve bölgemiz dünyaca tanınır, önem kazanır.

Son zamanlarda artık sanattan ve kültürden çokça bahsedilmiyor, bu gibi yerler çölde bir vaha gibi düşünülmeli. Önümüzdeki yıllarda Knidos Akademi’nin geleceğe doğru taşınması, daha geniş kitlelere ulaşması, ülkemize ve Muğlamıza kültür ve sanat yönünden çok daha fazla katkı sağlayan, farklı bir turizm alanının doğru bir şekilde uygulandığı bir yer haline getirmeye çalışacağız. Elinize, emeğinize, gönlünüze sağlık, ülkemizin kültürle, sanatla dolu bir ülke olması dileğiyle ” diyerek konuşmasını bitirdi.

knidos-akademi-sergi-22

İstanbul HDP milletvekili Ali Kenanoğlu konuşmasında özetle ” Ülkemizin içinde bulunduğu bu kaos ortamı içinde sanata, kültüre ve edebiyata ne kadar ihtiyacımız olduğunu şu kapıdan içeriye girdiğimizde çok daha rahat anlıyorsunuz. Bütün o kötü duygulardan ve yaşanmışlıklardan arınarak bir anda pozitif enerji ile yükleniyorsunuz. Bu güzellikleri yaratan insanları elimizden geldiğince desteklemeye devam edeceğiz ” dedi.

istanbul milletvekili gülay yedekçi

İstanbul CHP Milletvekili Dr. Mimar Gülay Yedekçi Yüreğindeki güzellikleri böyle güzel heykellerle, resimlerle, çeşitli objelerle sergileyen tüm sanatçıları selamlıyorum, Sanatı ve kültürü parti olarak gerekse birey olarak önemsiyoruz.” diyerek konuşmasına başladı. Gülay Yedekçi Koca ninelerin, gençlerin, yöre insanının burada olmasından, sanatla buluşmasından duyduğu memnuniyeti belirtti.

datça yakaköy yaşlılar

Saygı duruşu esnasında Koca ninelerin dimdik ayağa kalkarak Atatürk’e ve Şehitlerimize saygılarını göstermesine vurgu yaparak ” Türkiye Cumhuriyeti Devleti her zaman sanatla, kültürle, sanatçısıyla birlikte ayakta kalacaktır. Bir savaş var, her gün insanlarmızı yitiriyoruz, bu barbarlığın önüne koyabileceğimiz en güzel şey sevgidir, sanattır ” diyerek çalışmaların devamını diledi.

betçe sanat çalışanları

Betçe Sahne Çalışanları sergi boyunca değişik müzikleri seslendirdiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir