2018 Menderes Yolu Yürüyüşü – Bir Masal Ülkesinin İçinde – İlk Gün

menderes yolu kamp alanı

Yürüyüş grupları sabah gruplar halinde fotoğraflar çektirdi. Fotoğrafta Salihli’den gelen Saldağ ve Bursa’dan gelen Sınır Tanımayan Dağcılar Spor Kulübü üyeleri görülüyor. Yılın bir bölümü Datça’da kalan, doğa yürüyüşlerine katılan Doğan Can arkadaşımız bu grupla beraber gelmişti. Bu yürüyüşe Datça’dan dört kişi katıldı.

Minübüslerle Denizli’den gelen yürüyüşçülerle alan dolmaya başladı. Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, Aşağıseyit Köyü Muhtarı Cengiz Öktem kamp alanını ziyaret ettiler.

Sağ üstte Denizli Dağ Arama Kurtarma (Dak ) ekibi içinde yer alan üniversiteli gençler. Yürüyüşte güvenliği onlar sağladı, naziktiler, onlarla olmak beni mutlu etti. Maalesef çoğu yerde gençlerimiz doğaya, doğa yürüyüşlerine uzaklar. Menderes’in kıyısında bir kavağa yaslanmış trans halinde duran arkadaşımızla yürüyüş esnasında tanıştım, Balıkesir’den gelmiş. Sağ fotoğrafta Sınır Tanımayan Dağcılarla çobanı simgeliyen heykellerin yanında fotoğraf çektirdiğim o an görülüyor.

Fotoğrafta üç günlük yürüyüş haritası ve kamp alanları görülüyor. Kırmızıyla belirtilen kısımlar yürüyüş rotası. Üç gün içinde değişik zorluklardaki parkurlarda 55 km bir yol gidildi. Ben ilk gün yürüdüğümüz kısmı yeşil renkle gösterdim. 14 km lik bir yürüyüş, 14 km az gibi gelebilir ancak ilk gün zorlu geçti. Bunda sıcağın ve güneşin yakıcı etkisi çok fazlaydı. 30 dereceye varan bir sıcaklık, özellikle tepelerde daha etkili oluyor.

Menderes Yolu Mendosk’tan Ali Yollu ve arkadaşlarının öncülüğünde gerçekleştirildi, tabii katkıları olan birçok kişi vardır.  Parkurların yapımı, işaretlemeler hala devam ediyor. Fotoğrafta da görüldüğü gibi Büyük menderes Nehrini takip ederek giden bir rota. Su hayattır doğal olarak antik dönemde de birçok kültüre hayat vermiş, tarihi açıdan, kültürel açıdan zengin bir bölge. Yol üzerinde antik kentler bulunuyor.

Öğleye doğru yürüyüş başladı, yürüyüşçüler tek sıra halinde gidilmesi, parkurdan çıkılmaması konusunda uyarıldı. Daklı gençler bu konuda dikkatli, her türlü donanımları var. Yürüyemeyecek durumda olanlar, bir rahatsızlığı çıkanlar belirli noktalarda Dak arabaları tarafından alındı.

Gördüğünüz gibi her taraf yemyeşil, yürüyüşler boyunca bu değişmedi. Bu bölgeler çobanlığın yaygın olduğu yerler, meralar, çimenler bol. Ama muhtarla konuşmamızda son yıllarda köylerinde çoban kalmamış kendisi de buna dahil, 250 koyunu varken şimdi sadece Sudan Koyun Atlatma’da sembollik bir çobanlığı var. Bu konuda geçen yılın birincisi.

Aşağıseyit Köyü’ne ( şimdi mahalle ) yaklaşırken yemek molası verildi. Çal belediyesi yürüyüşçülere pide ve ayran ikram etti. Bu etkinliğe katkıları olan birçok kişi ve kuruluş var bugün etkinliği düzenleyen Mendosk Başkanı Ali Yollu sosyal paylaşım sitesinden hepsine tek tek teşekkürlerini bildirdi. Çok büyük bir organizasyon, çok büyük emekler var, karşılığında maddi bir şey beklemeden. Hatta kendi bütçelerinden çok şey vererek.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7

4 yorum

    1. Teşekkürler Zeki bey, büyük bir organizasyondu birçok kişinin, kuruluşun, emeği, katkıları olduğunu biliyorum, siz dahil emeği geçen herkese çok teşekkürler. Anılarımızda hep hatırlanacak bir zamanı yaşadık.

  1. O güzel anları tekrar yaşattınız, hissettirdiniz. Teşekkürler Muzaffer Hocam. Kaleminize, yüreğinize sağlık. Ekrem İpek Hocam ile bizleri onurlandırdınız, sevindirdiniz. Bir sonraki yürüyüşümüzde görüşmek üzere Denizli’den Datça’ya Menderes Yolu dolusu selamlar…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir