12.Datça Resim Şenliğinden Portreler

Geleneksel olarak Datça’da düzenlenen şenliklerden olan Resim Şenliğinin 12.sini 13 Mayıs tarihinde yaşadık. Anılardan silinmeyecek bir şenlik oldu birçoğumuz için; sabah Kazım Yılmaz İlkokulu’nun bahçesinde neşe içinde resimler yapıldı fakat öğleden sonra gelen yağmurla şenliğinin en güzel kısmını yaşayamadık. Resim şenliğinde öğleden sonra öğrencilerin çalışmaları Atatürk caddesi boyunca sergilenir, Datça halkı da bu sergiyi zevkle gezerdi. Şimdiye dek bu şenlikte yağmurla karşılaşmadık, bizi uğraştıran rüzgar olurdu. Aslında Resim Şenliği Mayıs ayının ilk pazartesi günü yapılan bir www, bu yıl o tarih Hıdrelleze geldiği için bir hafta sonraya atıldığını söylemişlerdi. Tabii her zaman belirttiğim gibi Hıdrellez Datça’da önemli bir gündür, çocuklar o günü aileleriyle piknik alanlarında geçirirler, birçoğu okula gelmez.

resim-senligi-1

Datça’daki çocuklar gibi ülkemdeki ve dünyadaki birçok yerde çocukların mutlu olması dileğim, ama çoğu zaman bizim elimizde olan birşey değil bu, dünyayı paylaşanlar, sınırları değiştirenler, savaşları başlatanlar ve insanları birbirlerine düşman edenler en çok çocuklara zarar verirler. Kendilerinin de bir zaman çocuk oldukları ve çocukları olduğu nedense akıllarına gelmez. Datça’da çocukları mutlu eden birçok www var, bu güzel doğada özgürce yaşamalarının yanı sıra bu wwwler onlar için büyük şans. Resim şenliğinin arkasından bu ay içinde çocuk şenliği var.

resim-senligi-2

Yüzlerce çocuk ve öğretmen, ister arılara ister karıncalara benzetin, coşkuyla resimlerini yapıyorlar. Not derdi yok, çirkin olmuş, güzel olmuş derdi yok.

resim-senligi-3

Datça İlçesi İlk ve Ortaokulları ile misafir okullar bu şenliğe katıldılar. Külfetli, takım çalışması gerektiren, özveri isteyen bir www. Her yıl dışardan gelmeler biraz daha azalıyor, bunda konaklama, yeme-içme gibi sorunlar etkili gördüğüm kadarıyla. Geçen yıllarda Milli Eğitime bağlı tesisler bu wwwte misafirlerin ağırlanmasını kolaylaştırıyordu.

resim-senligi-4

Oysa Datça’nın tanıtımı açısından bu kadar etkili bir www bence yoktur. Dışarıdan buraya gelen çocuklarımız yıllarca bu anısını unutmayacaklar gittikleri her yerde Datça’nın tanıtımını yapacaklardır. İstenirse hepimiz bu taşın altına elimizi sokup gerekli çabayı gösteriririz. Sivillerden neden yardım alınmadığını anlayamıyorum, sonuçta Datça resim Şenliği deniyor.

resim-senligi-5

Bu www çocuklarımızı eğlendirdiği kadar sanata ilgi duymalarını, yaptıkları çalışmaların beğenilmesinden doğan mutluluğu yaşamalarını da sağlıyor. Çocuklar gibi bir çoğumuz da sanatsal bir çalışmada bulunurken duygu ve düşüncelerimizi başkalarıyla paylaşmayı hedefleriz. Onların yüzlerindeki ifade o an için önemlidir. Şenlikte çalışma konusu  ” İçimizdeki doğa” ama tam olarak çocuklarımızın içlerinde nasıl bir doğa var bilemiyorum, veya çevrelerinde olup bitenlerden haberleri var mı. Sonuçta bu doğada, bu yerlerde gelecekte yaşayacak olanlar onlar, bizler kendi hırslarımız uğruna onların gelecekte yaşayacakları yerleri yaşanmaz hale getiriyoruz.

resim-senligi-6

Çocuk resimleri onların iç dünyalarını, duygularını çok açık bize aktarırlar. Burada onları özgür bırakıp büyüklerin müdahale etmemesi gerekiyor. Mesleğim icabı resme bakar bakmaz ne kadarı onların anlarım, büyüklerin istediği gibi resim yapmaları yerine, doğa onların içinde ne kadar ve nasıl var onu görmek isterim.

resim-senligi-7

Atatürk “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir ” derken sanatın bir toplum için ne kadar önemli olduğunu belirtmiştir. Sanat onu, bunu taklit etmek değildir, kendi duygu ve düşüncelerini değişik malzeme ve yollarla dışa aktarmaktır. Sanatta eleştiri vardır, hoşgörü vardır, güzellik vardır ama kötülük hiç yoktur, gerçek sanat barış yanlısıdır, insanların mutlu olmasından yanadır.

resim-senligi-8

Çocuklar benim çok hassas olduğum konulardan, onların üzüldüğünü, acı çektiğini görmek içimi acıtıyor. Onların sayesinde öğretmenlik mesleğini severek yaptım, bu wwwlerle o günlere dönmüş gibi oluyorum.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8

Bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir