12. Datça Açık Deniz Kış Yüzme Maratonu’na Saatler Kala Heyacan Artıyor.

Datçamız şubat ayında ülke çapında adını duyuran Badem Çiçeği Festivali’nin ardından ülkemizin en önemli etkinliklerinden birine daha, ev sahipliği yapacak. 24 Şubat Cumartesi günü yaşama geçirilecek olan yüzme maratonuna saatler kala hazırlıklar son hızla tamamlanıyor, etkinliğe katılacak arkadaşlar da heyacanla o anları bekliyorlar. Bu arada etkinliğe katılacak olan Datçalı yüzücü arkadaşlarımız hazırlıklarını kış boyunca ara vermeden sürdürdüler, zaman zaman onları izlemek imkanım oldu. Her geçen yıl katılımcı sayısının katlanarak arttığı etkinliğe ilgi bu yıl da büyük. Datça Açık Deniz Kış Yüzme Maratonu, Datça Belediyesi ve Sivil bir Organizasyon tarafından gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk ve tek Kış Yüzme Maratonu olması açısından da önemli. Dereceye girmekten çok barış ve dostluk içinde anılara güzel bir doğada güzel bir sayfa eklemekten başka amaçlar taşımadığını yüzen arkadaşların ifadelerinden anlıyabiliyoruz.

Bu yıl 12. kez düzenlenecek olan Datça Açık Deniz Kış Yüzme Maratonu 24 Şubat 2018 Cumartesi günü Kumluk Plajı’nda saat 11.00’de başlayacak. Maratonda yüzücüler  1500 ve 5000 metre olmak üzere iki parkurda yarışacaklar.  Ülkemizin ilk ve tek AÇIK DENİZ KIŞ YÜZME MARATONU olan ve ilçemizde her yıl büyük heyecan yaratan organizasyonumuza bu yıl  bugüne kadar 500 yüzücü kayıt yaptırmış durumda. Yüzücüler yarış sırasında yalnızca standart mayo ve gözlük kullanabiliyorlar.
DATÇA AÇIK DENİZ KIŞ YÜZME MARATONU’nda her yıl belli başlı konularda farkındalık yaratılmasını amaçlayarak, vurgu yapılan bir tema oluyor. Bu yılın teması “SU FARKINDALIĞI” sloganını ise ” KURAKLIK SİZE BİR KULAÇ KADAR YAKIN, SUYUNA SAHİP ÇIK ” olarak belirlendi.

Bu yılın onur konukları Nezih Eşal ve Turgut Esen. 12.06.1952 doğumlu Nezih Eşal İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü (İYİK) lisanslı yüzücüsü. 1964 İzmir doğumlu Turgut Esen, İstanbul Boğaz ve Çanakkale yarışlarına katılan, dereceleri olan bir sporcu.
Organizasyon komitesi adına basına gönderilen bilgilendirme yazısında, ” Yüzebilenleri, yüzmek isteyenleri yüzmeye, yüzemeyenleri şenlik tadındaki bu organizasyonu izlemeye, yarışmacıların heyecanına ortak olmaya davet ediyoruz. ” denildi.

12. açık deniz kış yüzme maratonu
Datçalı Yüzücüler antremanda

 

Bu yıl Maratonun teması olarak seçilen su konusu gelecekte önemli sorunlarımızdan olmaya aday. 08 Şubat tarihinde Datça Belediyesi salonunda bu konuyla ilgili geniş bir sunum yapılmıştı. O sunumla ilgili bilgileri paylaşmıştım. İzlemek isterseniz Linke Tıklayınız. Datça’da su, bizi bekleyen sorunlar, çözümleri “

Maraton Programı:

23/02/2018 (Cuma Günü)

16:30 – Kesin kayıtların alınmaya başlanılması (Kazım Yılmaz İlk Okulu bahçesi – Kumluk Sahili)

18:30 – Teknik Toplantı (Kazım Yılmaz İlk Okulu bahçesi – Kumluk Sahili)

24 /02/ 2018 (Cumartesi Günü)

09:00 – Kumluk Plajında buluşma

9:15 – Yüzücülerle Teknik Toplantı

9:45 – Son kayıtların yapılması

11:00 – Uzun ve Kısa parkur başlangıcı

13:00 – 16:00 Parkuru tamamlayan yüzücülere madalyalarının verilmesi

14:30 – Öğle yemeği arası (Sadece katılımcılar için)

18:00 – Akşam yemeği yerine hareket etmek için Pamukkale Yazıhanesi önünde buluşma

18:30 – Akşam Yemeği (Sadece Yüzücüler, Protokol ve Maraton Görevlileri davetlidir.)

19:00 – 1. 2. ve 3.lerin madalyasının verilmesi

One thought on “12. Datça Açık Deniz Kış Yüzme Maratonu’na Saatler Kala Heyacan Artıyor.

  • 24 Şubat 2018 tarihinde, saat 00:17
    Permalink

    Datça ile ilgili etkinlikleri Datça detay bloğundan sosyal medya üzerinden izliyorum ve çok mutlu oluyorum kendi adıma. Bu farkındalıklar sosyal kültürel ve ekonomik anlamda çok önemli. Ama yine kendi adıma çok korku korkuyorum. Datçanın adının sık sık gündeme gelmesi tarihi, doğası, konumu, birde bir çok olaya sosyal önderlik yapması , para hırsı ile doğayı, yeşili, denizi, tarihimizi beton bloklara ğömen canlı olma özelliğini yitirenlerin iştahla buralara saldırmalarından korkuyorum. Nefes alınmayan mezar taşlarını andıran şehirlere dönmesinden korkuyorum. Asırlık zeytin ağaçlarını yer açmak üzere feda edişimiz gibi badem ağaçlarında feda etmekten korkuyorum. Ben Datça için kendi adıma o kadar korkuyorum ki okuduğum duyduğum her güzel şeyler için mutlu olamıyorum.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.